Tığ İşi Noel Baba Motifi Yapılışı ve Kullanım Önerileri

Tığ İşi Noel Baba Motifi Yapılışı ve Kullanım Önerileri

 

tig-isi-noel-baba-motifi-yapilisi

Yılbaşına sayılı günlerin kaldığı şu günlerde el yapımı hediyeler ya da yılbaşı konseptli el işi modelleri arayanlar için harika bir motifle karşınızdayız. Bu yazımızda adım adım yapılışını anlatacağımız noel baba motifini havlu kenarından mutfak takımlarına, banyo tekstili ürünlerinden yastık kılıflarına kadar pek çok yerde kullanabilirsiniz. Hatta bu motiflerle hazırladığınız ürünleri yılbaşı hediyesi olarak kullanabilir ya da aldığınız hediyelerin paketlerini süslemek için de noel baba motifini kullanabilirsiniz.

Geçelim motifin yapılışına… Malzeme olarak ten rengi, beyaz ve kırmızı olmak üzere 3 renk yün ya da kalın dantel ipliğine ihtiyacınız olacak. Eğer havlu kenarı olarak kullanacaksanız kalın dantel ipliği kullanmanız, diğer işlerinizde ise yün kullanmanız çok daha mantıklı olacaktır. Motife başlamak için 6 zincir çekip halka haline getirecek şekilde tutturun. Bu zincirin üzerine ilk olarak ten rengi iplikle 10 adet üçte çıkmak suretiyle dolgu yapın. Geri kalan kısmada 10 adet yine üçte çıkarak beyaz iplikle dolgu yapıp sonunu sık iğneyle toplayarak birleştirin. Bu iki renkli sıranın üzerine yine beyaz iplikle devam ederek bir sıra daha dolgu geçin. Bu şekilde 2 sıra dolguyla tamamlandıktan sonra beyaz iple devam ederek üçüncü sıraya geçin. Üçüncü sırada iki zincir çekip arada bir boşluk bırakarak batıp tek seferde çıkarak 8 adet delik yapın. Dönüşte de sadece bu deliklerin üzerini dolguyla doldurun. Bir deliğin boşluğuna batarak 3 tane dolgu yaptıktan sonra sık iğneyle direğe batıp sonra ikinci deliği doldurmaya devam edin.

Sonra noel babanın sakalları için dairenin ten rengi kısmını yukarı getirip bu delikli kısmı aşağıda tutarak katlı bir şekilde dolgular oluşturun. En son ten rengi kısma göz, burun ve ağız işleyip kafanın üst kısmına da kırmızı iple şapkasını yaparak motifi bitirin. Diğer resim: http://i.hizliresim.com/OEgVgD.jpg

Tığ İşi Noel Baba Motifi Yapılışı ve Kullanım Önerileri Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş
loading...

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık