Tığ İşi Oya Yapımı

Tığ İşi Oya Yapımı

Yazmalarımız, yemenilerimiz ve tüm güzel örtülerimiz hep el emekleri ile güzelleşecektir. İnanılmaz modellerin yer aldığı bu özel el emekleri genellikle tığ işi ile yapılırlar. Etkili ve kesin sonuçları alacağınız farklı modeller değişik yöntemler ile yapılarak geçmişten günümüze gelmiştir. Nesilden nesle ananeler ile aktarılan bu özel oyalar içinde sanırız en yaygın olanı tığ oyalarıdır. Farklı şekillerde karşınıza çıkan bu oyalar için genellikle naylon oy iplikleri kullanılır. Renk solması yapmayan bu ürünler uzun yıllardan beri yazma ve yemeni oyaları için ideal ipler olarak bilinir ve kullanılırlar. Şimdi sizlere resimli anlatımlı tığ işi oya yapımı hakkında detaylı bilgiler vereceğiz. Yazma, yemeni ve tülbent kenarları için uygun olan bu modeller, farklı renkler ile de oldukça şık olacak özel ürünlerdir. Öncelikle tek renk naylon ip, 20 ya da 21 numaralı tığ ile bu işleme başlayacaksınız.

Kenar kıvırması da işleme dahil olarak devam edecek. Öncelikle bat çık yapın. Sonra bir adım ileri gidin bat çık yapın ve 3 zincir çekin. Bu işlemin aşamalarını resim 1 de göreceksiniz. Ardından 3 zincir de dahil olarak toplam 10 tane ikili tırabzan yaparak devam edin.

Hemen alt resim 3’de ikinci aşamayı göreceksiniz. Bir adım ileri bat çık yapın yine ikili tırabzan çekin ve bu kez 7 zincir çekin. Resim 5 bu işlemin açıklamasının resmidir. Bu şekilde tığ işi oya yapımı  işlemine devam edelim.

Bir sonraki aşamada ise bir önce yaptığının 10’lu tırabzanın sağ baştan ilk tırabzana ki bu zincirli olandır, batın. Aynı şekilde geri dönüş yaparken sık iğne ile 4 sık iğne doldurun. 3 zincir çekin ve sık iğnenin yapımına sonuna kadar devam edin. Başladığınız zincir noktasına kadar bu şekilde devam edeceksiniz. Resimli anlatımlarımızda 6- 7- 8 numaralı resimler bu işlemlerin detaylarını görebilmeniz için verilmiştir.

Bu işlemleri yaptıktan sonra yine bir adım yana batın. Aynı şekilde işlemlere devam etmeniz gerekiyor. Bu şekilde oyanızı tamamlayana kadar işlemleri yapın. Sıklığını kendinize göre ayarlayın. Çok şık duracak olan bu kolay tığ işi oya yapımı  aynı zamanda oldukça da kolay bir örnektir. Özellikle beyaz tülbentlerde güzel ve canlı renkler ile uyguladığınızda çok daha etkili bir görünüme sahip olacaktır. Farklı şekillerde kullanılmaya da uygun olan bu uya, peçete kenarlarında da çok şık duran özel bir modeldir. Kolay olduğu için biraz parça tığ işi bilen herkes u modeli kendince zevkine göre yapabilir. Ayrıca şimdilerde moda olan yaka, etek kenarları ve penye bluzların eteklerini de bu modeli uygulayarak en özel sonuçları hızlı şekilde alabilirsiniz.

Tığ-işi-oya-örnekleri
Tığ Oyası Püf Noktası;

Tığ oyası yapanların bazılarının elleri sıkı bazılarının elleri ise gevşek ürer. Bu gibi sorunlar ile karşılaşmadan çok daha güzel görünümlü ve şık modeller yapmak isterseniz elinizin ayarını tığ numaralarınıza göre ayarlayabilirsiniz. Bunun için tığ işini sıkı yapan kişiler bir ya da iki numara büyük numara ile işlem yapmalıdırlar. Daha gevşek örenler ise tığlarının numaralarını biraz daha küçük tutmalıdırlar.

Yaptığınız tülbent ve yazma oyalarının daha dik ve güzel görünmesi için kolalı su ile yıkadıktan hemen sonra ıslakken, üzerine bir ütü bezi koyarak tersten ütüleyebilirsiniz. Bu şekilde oyalarınız çok daha uzun süre dik ve sağlıklı bir kullanım sergileyecektir. En güzel modelleri en farklı şekilde ütüleyerek daha göz alıcı göstermeniz de mümkün olacaktır.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş
loading...

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık