Tiyatro Sahnelerinden Dizilere Uzanan Yaşam: Oğuz Oktay

Tiyatro Sahnelerinden Dizilere Uzanan Yaşam: Oğuz Oktay

2015 senesi Ocak ayında aramızdan ayrılan Oğuz Oktay kimdir? Oğuz Oktay’ ın yaşamı, sanata adanmış, sessiz ama sanatla dolu ve örnek bir hayattır. Çok sayıda dizi ve filmde rol alan, yıllarca tiyatro sanatına emek veren usta oyuncu Oğuz  Oktay, 13 Ağustos 1939 senesinde Yalova’ da dünyaya gelir. Kabataş Lisesi’ nden mezun olduktan sonra Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi İç Mimarlık bölümünü bitirir. Bu dönemde bir yandan tiyatro sahnelerinde boy gösterirken bir yandan da lisansını tamamlar.

Oyunculuk deneyimine lise yıllarında başlayan Oğuz Oktay, 1955 senesi itibariyle etkin ve verimli geçecek bir sanat yaşamına adım  atarak gençlik yıllarında İTÜ Sanat Kulübü’ nde Günay Akarsu, Mehmet Akan, Tuncer Nicmioğlu gibi  isimlerle sahne alır. Dormen Tiyatrosu’ nun ilk oyunu Papazkaçtı’ da  rol alan ve Dormen Tiyatrosunda etkin olan Oktay, 1960-1961 arasında Bulvar Tiyatrosu’ nda oynar. 1962 senesinde Ulvi Uraz  Site Tiyatrosu’ nda Haldun Taner’ in Günün Adamı isimli eserinde boy gösterir. Ayrıca bu dönemde kent Oyuncularının Kıbrıs Turnesi’ nde dekor ve ses teknisyenliği de yaparak, sahne dekorunu tek başına üstlenir.

Oyunculuk kariyerinde daha birçok ünlü tiyatroda rol alan başarılı oyuncu  Oğuz Oktay, Kadın İsterse, Sihirli  Annem, Bez Bebek , Gurbetçiler, Küçük Kadınlar, Aslı ile kerem, Yarım Elma, Hayat Bilgisi, Yabancı Damat, Emret Komutanım, Abdülhamit Düşerken gibi bir zamanların severek izlenilen çok sayıda yapımında rol almış, adeta gönüllere taht kurmuştur. O, az rastlanır nitelikte emektar ve gerçek bir sanatçıdır.

Tiyatronun ve ekranların sevilen yüzü Oktay, lise öğrenimini gördüğü Kabataş Lisesi’ nde yaşanan gerçek olaylardan esinlenilerek çekilen efsanevi Yeşilçam eseri Hababam Sınıfı’ nda Kel Mahmut rolü ile izleyenleri güldürmüş ve ününü pekiştirmiştir.

Oğuz Oktay, 1969-1989 seneleri arasında geçen 20 yıllık sürede inşaat ve mimarlık sektörü kanalıyla geçimini sağlamış, bu dönemin ardından 1989’ da yeniden sahnelere dönmüştür. Hadi Çaman Tyatrosu’ nda Hadi Caman ve Bora Ayanoğlu ile sahne aldığı Bir Anarşist’ in kazan Sonucu Ölümü adlı eserinde emniyet müdürü rolüyle akıllara kazınmıştır.

22 Ocak 2015’ te kaybettiğimiz  ünlü sanatçımız Oğuz Oktay’ ın kabri Emirgan Reşit Paşa Mezarlığı’ ndadır.

oguz-oktay

Tiyatro Sahnelerinden Dizilere Uzanan Yaşam: Oğuz Oktay Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş
loading...

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık