Tork Konvertörü Nedir?

Otomatik vitesli araçlarda bulunan tork konventörü, bu tür otomobillerde vites değiştirme esnasında aracın motor ile bağlantıyı kesebilecek bir debriyaj sistemi olmadığından dolayı kullanılmaktadır. Tork konvertörü sadece otomatik vitesli araçlarda yer alan bir sistemdir . Çünkü düz vitesli araçlarda, vites değiştirebilmek için ilk olarak debriyaj pedalına basılır ve bu işlem ile birlikte motor boşa alınır. Bu işlemin sonucu olarak da sürücü vites değiştirir.

Otomatik vitesli otomobillerde ise tork konventörü yer alır. Biçim olarak ifade etmek gerekirse tork konventörü; dışarıdan bakıldığında adeta bir pervaneyi anımsatan kapaklar ile kaplanmıştır. Bu pervaneyi andıran kapakların orta kısmında ise çok daha küçük boyutlarda bir pervane bulunmaktadır. Bu küçük boyutlardaki pervaneye ise Strator denilmektedir. Toplamda; türbin, strator, pompa ve şanzıman sıvısı şeklinde dört ana kısımdan oluşmaktadır.

Pervaneyi andıran kapakların içerisinde şanzıman sıvısı yer almaktadır. Araç çalışır vaziyetteyken sıvı, şanzıman dişlileri ile bağlantı halinde olan türbine çarpmaktadır. Burada asıl amaç, gücü tork biçimine dönüştürerek, şanzıman dişlilerine iletmektir. Düz vitesli bir otomobilde, düz bir istikamette ilerlerken, durduğunuz anda motoru boşa aldıktan sonra, frene basma ihtiyacı duymazsınız. Ancak bu durum, otomatik vitesli araçlar için geçerli olan bir durum değildir. Düz bir istikamette ilerliyor olsanız dahi, aracın frenine küçük miktarda da olsa basmanız gerekecektir. Frene basmadığınız taktirde motor çalışmayı bırakacak ve otomobiliniz stop edecektir.

Tork Konvertörü Nedir? Türbün Tamiri Nasıl Yapılır?

6hp-turbun-tamiri

Otomobilinizi kullanırken, “D” vitesinde iseniz, gaza basmıyor olsanız dahi, otomobiliniz yavaş da olsa ilerlemeye devam eder. Bu durumun nedeni, tork konventörü, araçtaki gücün bir kısmını, sürekli olarak iletmektedir. Bu durumu engelleyecek bir sistem, otomatik vitesli araçlarda henüz kullanılmamaktadır. Otomobilinizin vitesini “N”e alırsanız, aracınızın pompa ve türbini boş bir biçimde dönmeye başlayacaktır. Burada gerçekleşen boş bir biçimde dönme işlemi nedeniyle, otomobilinizin şanzıman kısmına güç gönderilmeyecektir. Otomatik araçlarda, motor çalıştığı sürece tork konventör de çalışmaya devam eder. Bu nedenle de otomatik vitesli araçlar, düz vitesli araçlara kıyasla daha yüksek oranda yakıt harcamaya meyillidir.

Dpo Türbün Tamiri Nasıl Yapılır?

Aracınızın tork konventöründe meydana gelen bir arızaya mümkün olan en kısa sürede müdahale edilmesi gereklidir. Bu alanda yıllardan gelen tecrübesi ile tanınan Turan Torna, size bu hususta en iyi desteği sunabilecek kapasitededir. Deneyimli kadrosu ile aracınızın tork konventöründe meydana gelebilecek her tür arızayı en kısa sürede tespit edip, onaracak ve bu sayede otomobiliniz ile tekrardan yollara dönebilmeniz için gerekli her tür desteği sağlayacaktır.

Tork Konvertörü Nedir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş
loading...

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık