Türk Müziği Hobisi

Türk Müziği Hobisi

Türk Sanat Müziğine Genel Bir Bakış

İnsanlığın varlığından bugüne kadar olan süreçte insanlığın gelişmesiyle paralel olarak müzikte gelişme göstermiştir. Daha birleşik ve zor kurallar çerçevesinde yapılmaya başlanan müzik türleri içerisinde kuşkusuz ki Türk Sanat Müziği ya da daha doğru bir ifade ile Klasik Türk Müziği yer almaktadır. Türk Sanat Müziği (TSM) temel olarak Makamlar ve usullere dayalıdır. Batı müziğinde bulunan notaları daha değişik bir şekilde ele almakta olup, her bir nota arasını 8 sese bölmüş ve bu seslere “Koma” adını vermiştir. Başlıca müzik aletleri; kanun, ud, tambur, kemençe ve kemandır.

İcra edilirken batı müziğinde önemli yer tutan “Kafa sesi” ikinci planda bırakılıp, daha çok gırtlak sesi kullanılır.

Kayda değer ilk bestecileri Abdulkadir Meragi, Itri, Hafız Post, Hammamizade Dede Efendi vb. daha yakın dönemlerde ise; Münir Nurettin Selçuk, Sadettin Kaynak, Selahattin Pınar, Muhittin Targan, Alaaddin Yavaşça, Şerif içli vb. sayılabilir.

Münir Nurettin Selçuk, Emel Sayın, İnci Çayırlı, Müzeyyen Senar, Safiye Ayla, Zeki Müren, Mustafa Sağyaşar, Ahmet Özhan en tanınmış yorumcuları arasındandır.

TSM eğitimi Konservatuarlarda ve bazı müzik merkezlerinde verilmektedir. Maalesef ki kişinin kendi başına öğrenebileceği kadar basit yapıda değildir. Uzun süreli çalışma disiplin ve azimle beraber çok iyi müzik yeteneği de istememektedir.

TSM de Altın Çağ olarak bilinen 20. Yy da birçok beste yapılmış, yeni sanatçılar yetiştirilmiş ve Türk Müziği dünyaya tanıtılmaya çalışılmıştır.

21 yy da ise yurtdışında büyük öneme sahip olan konser salonlarında Bülent Ersoy, Emel Sayın gibi isimler tarafından konserler verilmiştir.

turk-muzigi-hobisi

Türk Müziği Hobisi Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş
loading...

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık