Türkiye’de Futbol Hobisi

Türkiye’de Futbol Hobisi

Türk futbolundaki gözlemciler ne iş yapar. Ya da başka bir ifadeyle Türk futbol takımlarında gözlemci ekibi gibi bir oluşum var mı? Bu ekip varsa bile bu ekibin bilgilerinden yararlanılıyor mu ya da söyledikleri dikkate alınıyor mu?

Özellikle Süper Lig’deki takımlarımız maalesef ekonomik olarak çökmüş durumdalar. Bunların en büyük nedeni ise hiç şüphesiz ki bilinçsizce yapılan transferlerdir. Kulüp yöneticileri adeta egolarını tatmin etmek adına hesapsızca transferler yapmaktadır!

Avrupa’da ki transferlere baktığımız zaman hiçbir takımda aynı sene içersinde 10-15 oyuncu transfer edildiği görülmemiştir. Ama Türkiye’de ise takımlar 2 senede bir 10 oyuncu gönderip 15 oyuncu alırlar 15 oyuncu gönderip 20 oyuncu alırlar. Bu durum gösteriyor ki Türkiye’de transferler ihtiyaca göre değil egoya göre yapılmaktadır.

Avrupa’da ki takımların teknik ekibine baktığımızda baş gözlemci ve akabinde en az üç tane gözlemci ekibi bulunmaktadır. Bu gözlemcilerin görevi sürekli dünyayı gezip keşfedilmemiş yetenekleri bulmak ve takımın ihtiyacına göre ihtiyaç duyulan en iyi oyuncuyu en ucuza alabilmek için araştırma yapmaktır. Bu gözlemcilerin en büyük görevi ise takımların alt yapılarına oyuncu bulmak ve gelecekte yıldız olabilecek oyuncuları takımlarına kazandırabilmektir.

Türkiye’de ise bu sistemin tam tersi uygulanmaktadır. Türkiye’de özellikle son 10 yılda takımların alt yapılarından neredeyse hiç oyuncu yetiştirilememektedir. Bunun sonucunda da yöneticiler kendi teknik ekiplerine hiç önem vermemektedir. Şu anda takımlar geçici başarılar elde edebilmek için taraftarlarının gözlerini boyayabilmek ve koltuklarında daha fazla kalabilmek adına bir oyuncuya ederinden 2-3 katı daha fazla para vererek oyuncu almaktadırlar. Ekonomileri olmasa bile yıldız diye adlandırılan oyuncuları kat kat üstünde fiyatlara transfer ederek kulüplerine borç batağına sürüklemektedir. Haliyle Avrupa’da oyuncular için kesilen vergiler düşünüldüğünde Türkiye bu oyuncular için adeta bir cazibe merkezi haline gelmektedir.

Peki bu pahalı transferlerden Türkiye liglerindeki hangi takım fazlasıyla yararlanmaktadır? Transfer anlayışı bu şekilde olduğu için Türkiye’ye gelen özellikle yabancı oyuncular futbol oynamaktan çok kazanacağı paraları düşünmektedirler. Yani önce para sonra futbol. Bu anlayış değişmediği sürece bu futbolcular sadece paraya bağlı çalışırlar ve ne kadar verim alabileceğinizi siz düşünün. Bu futbolcular için takımların başarısız performansları çokta önemli değildir. Ama bir ay paraları hesaba yatmasın hemen isyan bayrağını çekerler ve kulüplerine ihtar çekmekten çekinmezler. Bunun adına  ise sıkça duyduğumuz tabir olan “ profesyonellik” derler.

Türk futbolunda yöneticilerin transferlerden ellerini çekmedikleri sürece, kulüplerinin menfaatleri doğrultusunda değil de diğer takımlara karşı transferde üstünlük sağlamaya çalıştıkları sürece, kendi egolarını tatmin etmek ve koltuklarında daha fazla kalmak için pahalı transferler yaptıkları sürece bu kulüpler batmaya ve daima başarısız olmaya mahkûmdurlar. Eğer kendi gözlemci ekiplerini kurmadıkları sürece, bu işi profesyonel şekilde yapanlara güvenmedikleri sürece, bunların söylediklerini dikkate almadıkları sürece transferlerde hata yapmaya, pahalı oyuncular transfer etmeye ve kulüplerini batırmaya mahkûmdurlar. Umarım gelecek dönemlerde bu anlayış değişir ve takımlar gerçekten ihtiyaç duydukları oyuncuları ederinden daha fazla para vermemeye ve hepsinden önemlisi alt yapılarını geliştirerek her sene en az 2-3 oyuncuyu A takımlarına çıkartabilecek bir anlayışa sahip olurlar. Umarım Kulüpler transfer yapan değil de oyuncu yetiştirebilen ve ihtiyaçlarından fazlasını Avrupa’ya pazarlayan bir anlayışa sahip olurlar.

bayan-taraftalar-maci-izliyor

Türkiye’de Futbol Hobisi Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş
loading...

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık