Ülkemizde Futbol Hobisi

Ülkemizde Futbol Hobisi

Günümüzde futbol konusunda hala yanlış bilinen bir bilgi var. Spor kulüplerinin kuruluş tarihine bakıldığında ilk sırada Beşiktaş Jimnastik Kulübü (1903) vardır. Fakat isminden de anlaşılacağı gibi Beşiktaş ‘ın ilk kuruluşu futbol kulübü olarak değil jimnastik kulübü olarak doğmuştur. Türkiye’nin ilk tescilli spor kulübüdür fakat ilk Türk futbol takımı Galatasaray Spor Kulübü’dür.

Beşiktaş Jimnastik Kulübü 1903 senesinde ‘Beşiktaş Bereket Jimnastik Kulübü’ adıyla İstanbul’un Beşiktaş semtinde kurulmuştur. Futbol takımı olarak 1910 yılında faaliyete başlamıştır.

taraftar

Türkiye’nin futbolla tanışması 1800’lü yılların başlarında olmuştur. Dönemin inançlarına göre, futbol İslam’a aykırı olduğundan Türk’ler tarafından oynanmamaktaydı. Türk topraklarında yaşayan azınlıklar tarafından oynanan futbol, Türkler tarafından sadece seyredilmekteydi. 1899 yılında ilk Türk takımı ‘Siyah Çorap Futbol Kulübü’ kuruldu. Yine 1902 yılında oyuncuların tamamı Türklerden oluşan ‘Kadıköy Futbol Kulübü’ kuruldu. Fakat her iki kulüpte, İslam’la örtüşmediğinden baskılara dayanamayıp kapanmıştır.

BESIKTAS - FENERBAHCE MACI

1908 senesinde II. Abdülhamid döneminde II. Meşrutiyet’in ilanıyla birlikte, Türk topraklarında futbol önem kazanmaya başladı. 1904 senesinde Azınlıklar tarafından oluşturulan Pazar Ligi’ne 1905’te Galatasaray,1907’de Fenerbahçe ve 1910’da Beşiktaş’ın da katılmasıyla beraber Türk futbolcular çoğunluk sağladı. II. Meşrutiyetin ilanıyla İstanbul Futbol Kulüpleri Birliği oluşturuldu.

fenerli-bayan-taraftarlar

Meşrutiyet’le beraber hız kazanan futbol akımı Cumhuriyet’in ilanıyla beraber beklenmedik bir şekilde daha da yaygınlaşmıştır ve futbol kulüp sayısı artmıştır. Cumhuriyet’in ilan edilmesinden önce kurulan Türkiye Futbol Federasyonu aynı yıl 21 Mayıs 1923 tarihinde FİFA’ya kabul edilmiştir. İlk Milli maçını yine 1923’te Romanya’ya karşı oynamıştır. 1954’te kurulan Avrupa Futbol Birliği (UEFA),1962 yılında Türkiye’yi bünyesine dahil etmiştir.

Futbol 1951 yılında bir meslek olarak görülmüştür. Futbol 100 yılı aşkın bir süredir Türkiye’de tutkuyla takip edilmiştir ve önde gelen spor aktivitelerinden biri olmuştur…

bayan-tarfatar

Ülkemizde Futbol Hobisi Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş
loading...

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık