Yamaç Paraşütü

Yamaç Paraşütü

Hiç o özenerek baktığınız gökyüzüne kavuşmanın, kuşlar gibi uçmanın yollarını düşündünüz mü? Düşündüğünüz kadar zor mudur? Siz de gerçekten başarabilir misiniz?

Yamaç paraşütü çok hafif hava araçları grubuna giren, kanat denen paraşüt ve harness denen koltuktan oluşan; çantanıza koyarak sırtınıza vurup uçmaya gidebileceğiniz bir hava taşıtıdır. Tek ihtiyacınız olan şey bir tepe ve biraz rüzgar! Birkaç adım koştuktan sonra kendinizi boşlukta süzülürken bulursunuz. Evet, bu kadar kolay!

Biri size ufak bir eğitimden sonra istediğiniz zaman uçabileceğinizi söylese inanır mıydınız?

Yamaç paraşütü insanoğlunun gökyüzüyle buluşmasının en kolay yollarından biridir. 2 haftalık, fiyatı ortalama 1000 lira olan bir eğitim aldıktan sonra yamaç paraşütüyle yalnız başınıza uçacak seviyeye gelirsiniz. Hatta eğitim dahilindeki uçuşlar bile alçak tepelerden öğrenciye yalnız başına yaptırılır. Son zamanlarda yapılan ekipmanlarla yamaç paraşütü çocuk yaştan saç ağırana kadar yapılabilen bir spor haline geldi.

Hayatta sahip olabileceğiniz en büyük lüks…

Uçmak hemen her insanın ilgisini çeker. Kimi korkar, kimi heves eder ama imkan bulamaz. Pahalı ve uzun pilotaj eğitimleri insanı yıldırır. Hatta bunca eğitimi aldıktan sonra dahi tam anlamıyla özgür olamazsınız. Çünkü istediğiniz zaman, istediğiniz yerde uçamazsınız. Bu gerçekten çok büyük bir lükstür ve yamaç paraşütü bu imkanı size verir. Düşünün, havanın uygun olduğu her an, istediğiniz bir kalkış tepesi seçip havalanabilirsiniz. Uçun, boş bir alana inin ve paraşütünüzü katlayıp çantasına koyun ve sırtınıza takın. İşte otobüse, metroya ya da aracınıza binip eve gitmeye hazırsınız. Bu kadar basit! Eğlenceli ve kolay.

Onca hava aracı varken neden yamaç paraşütü?

yamac-parasutu

Çünkü uçtuğunuzu iliklerinize kadar hissettirir! Kokpitte değilsinizdir, her tarafınız açık, ayaklarınızı boşlukta sallayarak özgürlüğün keyfini çıkarırsınız. Diğer hava araçlarına göre ucuzdur ve patron sizsinizdir. Uçuş yerini, zamanını, ineceğiniz yeri siz belirlersiniz. Bir kuş kadar özgür…

Yamaç paraşütü nasıl uçar?

Yamaç paraşütü süzülüş prensibiyle havada kalır. Yüksek bir tepeden kalktığınızda stabil bir şekilde süzülerek irtifa kaybedersiniz. Kalkış noktanız ne kadar yüksekse o kadar uzun süre süzülürsünüz. Tabii ki aldığınız eğitimi kullanarak irtifa almanın birçok yolu da vardır. Rüzgar ve termik denen yükselen hava akımları sizi yükseltmek için sabırsızlanmaktadır. Siz yeter ki uçun. Rüzgar yamaç paraşütünün yakıtıdır.

İsteğe bağlı olarak sırtınıza bir pervane takıp uçuş mesafesini arttırma ve düzlükten kalkma imkanı da vardır. Motor sesi ve yakıt ücreti haricinde bu yol da güzeldir.

Nasıl eğitim alabilirim?

Çoğu ilde yamaç paraşütü lisansı veren öğretmen pilotlar vardır. Dönem dönem kurs açarlar. Başlangıç eğitimi sizi yalnız uçuracak seviyeye getirmek içindir ve fiyatı ortalama bin liradır. Başlangıç eğitiminizi alarak yalnız uçmaya başlayabilir, tekamül kursu ve uçuş saatinizin artmasıyla birlikte bu sporda ustalaşabilirsiniz. Ayrıca Türk Hava Kurumu’nun ücretsiz kurslarına başvurarak da şansınızı deneyebilirsiniz.

Yasal mıdır?

Her pilot kendi riskini kendisi alır düşüncesi üzerinden gidildiğinden resmi olarak yamaç paraşütüyle uçmanız için lisans bile gerekmez. Herhangi bir yere haber vermeniz de gerekmez. Patron sizsiniz, özgürsünüz!

Lisans ne için gereklidir?

6 adet lisans seviyeti vardır. p2, p3, p4, p5, T1 ve T2. P ile başlayanlar bireysel, T’ler ise ticari seviye lisanslarıdır. Eğer yarışmalara katılmak istiyorum derseniz p lisansları, yamaç paraşütünden para kazanmak istiyorsanız t lisansları gerekli olacaktır.

Yarışmalar ve Tandem

Gelelim bu sporun daha eğlenceli taraflarına. Dünyanın birçok yerinde gerçekleşen yamaçparaşütü mesafe yarışmalarına katılabilir, kendinizi onlarca başka pilotla yarıştırabilirsiniz. Bu yarışmalarda amaç genelde hava akımlarını kullanarak en uzak noktaya uçarak ulaşmaktır.

Ayrıca tandem uçuş 2 kişilik yamaç paraşütüyle yapılan yolcu uçurma işine denir. Ticari yamaç paraşütü lisansı alırsanız Antalya, İzmir, dünyaca ünlü Ölüdeniz ve daha birçok ilde yamaç paraşütü tandem pilotluyu yapabilir ve iyi paralar kazanabilirsiniz. Sadece uçun, uçun, uçun ve kendinizi geliştirin.

Unutmayın, gökyüzüne bakıp iç geçiren herkes bir gün orda olmayı hak eder. Kendinize bir şans verin.

Bol uçuşlu yıllar…

Yamaç Paraşütü Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş
loading...

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık