Yazılım Hobisi

Yazılım Hobisi

Yurtdışı yazılım firmaları “korsan yazılımla mücadelede” Türkiye’de esnaf ve işletmelere sağ gösterip sol vuruyor…

Türkiye’nin her ilinde karşılaşılan bir durum olan “Korsan yazılım kullanımı” ile itham edilen vatandaşlarımız, esnafımız, işletmelerimiz hem mağdur hem suçlu durumunda kalmakta. Bile bile lades olmamanın yolu yazımızda.

Bir yazılım firması düşünün ki, bir yazılım yapmış ki bu program piyasanın en iyilerinden diyebiliriz. Program otuz gün ücretsiz yani freeware kullanım özelliği sunuyor ama ne hikmetse süre sonunda satın almaya yönlendirmiyor ya da kullanılamaz olmuyor. Dolayısıyla süre sonunda kaçak kullanım kapsamına giriliyor ve yazılımın telif haklarını ihlal ederek lisansız kullanmış oluyorsunuz. Bu arada crack diye tabir ettiğimiz lisans istemini devre dışı bırakan eklentiler ve key dediğimiz ürünü sahte lisanslamaya yarayan anahtarlar da ne hikmetse piyasada cirit atıyor.

Bu firmaların Türkiye’de bilinen bir temsilcisi yok ya, bizim Yüce Türk Milleti hemen kullanmaya başlıyor. Ta ki Türkiye’den bir yazılım firması bu yazılımın temsilciliğini alana dek. İlgili firma hemen konuyu lisans hakları kapsamında değerlendirilir ve büyük bir kazanç kapısını aralar. Nasıl mı?

Bu işleri koşturacak il il gezecek bir avukat bulur önce, sonra bu avukat gizli gizli müşteri gibi bu programı kullanan (özellikle internet kafelere) firmalara gider ve kendisine öğretilen yöntemlerle durum tespiti yapar. Firma daha önce demo kullansa ve süresinde programı kaldırsa bile register kayıtlarında ispatı mevcuttur. Hemen savcılığa bir suç duyurusu çakılır ve polis eşliğinde durum tespiti yapılır. Bu noktada yandığınızın resmidir. On adet bilgisayar için 150-250 TL gibi lisans alabileceğiniz halde kaçak kullanımdan ötürü avukatlık ücreti vs derken en iyi ihtimalle anlaşmayla 4500-5000 TL cebinizden çıkmış olur. Dahası var! Bir de anlaşmaya gitmez itiraz ederseniz, 8500 TL idari para cezası ve beş yıl içinde aynı suçu işlemeyeceğinize, eğer tekrarlanırsa cezanın katlanacağına dair bir mahkeme kararıyla karşı karşıya kalıyorsunuz.

Hepsi bu kadar, demek isterdim ama bitmedi. :(

Bu aldığınız lisanslar size verilmeden önce süresiz olarak tanıtılıyor fakat lisans belgeleri elinize ulaştığında görüyorsunuz ki sadece bir yıllık. Bu durumla karşılaşan hiçbir işletme panik hali ile bu durumu hiç sorgulamadı, sorguladıysa da almak durumunda kaldı zaten.

Eğer henüz böyle bir durumla karşı karşıya kalmadıysanız çok şanslısınız ve hemen bu durumdan kurtulma gibi bir şansınız mevcut. ‘Programı kaldırırsam kurtulurum’ diye düşünmeyin çünkü register kayıtlarında ispatı her daim mevcut. Sizin yapmanız gereken bilgisayarınıza temiz bir hard format atmak. Yani diskimizi çabuk biçimlendirmek yerine uzun uzadıya biçimlendireceğiz. Yeniden bu tür programları da kurmayacağız.

Peki ya bilgisayarımızı korumak adına dipfriz özelliği olan programlara bağlılığımız ne olacak?

Çok basit yine yurt dışı kaynaklı fakat ücretsiz olduğu yazılım firması tarafından özellikle belirtilen ve garanti edilen bir başka yazılımı tercih edebilirsiniz.  Örneğin ToolWiz Software firmasının ToolWiz Time Freeze isminde tamamen ücretsiz bir (deepfreeze) yazılımı mevcut. Bu yazılım ile dipfriz bağımlılığınızı karşılayabilirsiniz. Bu firmanın Windows haricinde Mac ve Android içinde değişik sürümleri mevcut. Cihazlarınıza göre bunlardan birini tercih edebilirsiniz.

Artık Türkiye’de bilgisayar yazılımları kanunlarla koruma altındadır. Hiçbir işletmenin ve emek harcayan yazılımcıların mağdur olmaması için crack ve korsan key’lerden uzak durmanız ve internetten indirdiğiniz yazılımlara dikkat etmeniz sizi ve işletmenizi ciddi mali cezalara karşı koruyacaktır.

BIL

Yazılım Hobisi Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş
loading...

Yorumlar

  1. lale diyor ki:

    çok haklı bir yazı, daha ne denilebilir ki.

Yorum Yaz

Yukarı Çık