Yazma Modelleri

Yazma Modelleri

Sene oldu 2016 her şey eskise de eskimeyen tek şey yazmalar ve modelleri. Kadınlarımızın sanki çocuğu gibi saatlerini ve günlerini ayırdığı emek verdiği yazmalar incecik bir kumaş parçası gibi görünse de Türkiye’de öyle olmadığını göstermiş durumda. Yıllar geçtikçe ticarete dönen yazma ve yazma kenarı örnekleri öncelikle düğünlerimizin vazgeçilmezi durumunda. Satış konusuna gelince de genele vurulduğunda oldukça büyük rakamlar ortaya çıkıyor buda yazmaların ve yazma kenarı örneklerinin günümüz de ne kadar değerli olduğunu ayrıca bir geçim kaynağı aracı olduğunu gözler önüne seriyor.

Bundan yola çıkarak bazı büyükşehir belediyeleri el işine meraklı ancak bilgisi olmayan hanımefendilerimize kurslar açmış ve onlara ücretsiz kurslar vererek meslek edindiriyorlar. El işi öğrenen bayanlar aynı zamanda meslek edinmiş oluyor ve yazma oyaları örnekleri bakımında yeni yeni tasarımlar ortaya koyuyor. Buda daha değişik daha görsel ve daha şık bir yazma kenarı örnek ve modellerinin ortaya çıkmasına neden oluyor. El işinin ne kadar değerli olduğunu emek verilen bir şeyin ne kadar paha biçilemez olduğunu hepimiz biliyoruz. El işi örnekleri arasında en çok tercih edilen kuşkusuz yazma kenarı oyaları ve örnekleridir. Bu durum burada ters orantıya gitse de yinede tercih edilebilirliğini azaltmıyor. Yazma kenarı oyası örnekleri ortaya çıkarmak o kadar zor ki birde bunun tasarımının yapılması işi daha da zorlaştırıyor fakat fiyatlardaki düşüklük ekmek teknesini yürütecek kişileri pek tatmin etmiyor. Ancak tercih edilebilirliği ve duyulan ilgi yinede yazma kenarı örneklerinin yeni modellerinin ortaya çıkmasını engelleyemiyor. İnternette tıklanılan videolara baktığımız zaman aslında bu el işini öğrenmek isteyen ne kadar çok bayan olduğunu görebilmek mümkündür. Yazma modellerinin örnekleri ve oyalarını çıkarmak isteyen ve yeni tasarımlarla kendilerini denemek isteyen bayanlar ilk başlarda kolay örgü modelleri ile başlamalıdır. Yazma örgü ve oya modelleri o kadar çok çeşitlidir ki bu sebepten dolayı öğrenmeye en kolay olandan başlamaları tavsiye edilir. Aksi takdirde zorlardan işe başlayan bayanlar ilk örnekte sıkılıp oyayı bir kenara atacaktır. Önce birkaç parmak hareketi ve antrenman gibi küçük klasik şeyler ortaya koymalıdır.

Yazma kenarı oya modelleri ve örgü çeşitliliği gün geçmeksizin artmakta her gün ortaya çıkan yeni tasarımlar kendilerini internette bulmaktadır. Bazı hanımefendilerimizde onlardan fikir alarak daha iyi tasarımlar ortaya koyduğu için yazma örgü ve modellerinin gerileme ihtimali olduğunu düşünmüyorum. 2015 yazma kenarı oyaları çeşitliliği bakımından oldukça verimli geçmiş durumda darısı 2016’nın başına diyoruz.

Yazma Modelleri Resimleri

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş
loading...

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık