Yazma Örgüsü

 Yazma Örgüsü

İster tesettürlü olsun ister açık, hemen her kadının evlerinde ya da misafirliğe giderken kullandıkları yazmaların kenarlarına mutlaka bir oya yapılır. Öyle ki yazmalar, değişik renklerde ve modelde oyalar ile daha gösterişli hale gelmektedir. İğne oyalı yazmalar, tığ işi yazmalar ve hazır kalıp oyalar ile çiçek modelleri, gül modelleri, fiyonklar gibi daha bir çok model, yazma kenarına oyalanır.

Renkler konusunda sınır tanınmasa da, genellikle bayanlar oya seçimi yaparken yazma içerisindeki renkleri ve motifleri daha çok dikkate alırlar. Böylece yazma ile oya birbirini tamamlayarak anlam kazanacak ve gösterişli hale gelecektir.

Yazma oyaları genel olarak tığ oyaları ve iğne oyaları şeklinde ayrılırlar. Tığ ile yapılan oyaların bir düzine çeşidi vardır. Tıp ile yapılan mekik oyası tekniği, fiyonklu oya tekniği, normal tığ oyası tekniği gibi oya örme teknikleri birbirinden zor olsa da, çok güzel sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. Ancak tığ işi oyalar, iğne işi oyalardan daha kolaydır. Tığ işi yazma kenarları, tığ tutmayı bilen herkes tarafından yapılabilir ve örnekleri çıkartılabilir. Tığ işi yazma dantelleri, günümüzde daha çok köylerde ve kasabalarda kullanılmaktadır. Şehir hayatında hem kadınların yazma kullanma zamanlarının azlığı ve el işlerine zaman ayıramayışları nedeniyle, kırsal kesimde yaşayan hanımlar yazmalara dolayısıyla oyalara daha önem vermişlerdir. Sadece yazma kenarları değil, masa örtüsü, dantel takımları, yemeni süslemeleri de tığ ile yapılan süslemelere dahildir.

İğne oyası ile oya yapmak her ne kadar zor olsa da, yapılabilecek çeşitli renklerde ve desenlerde oyalar, yazmalara ayrı bir hava katmaktadır. Tülbent ve yazma kenarlarınıza iğne ile pullu, boncuklu, top desenli, çiçek figürlü, kurdeleli desenler gibi onlarca desende oya yapabilirsiniz. Yeni sezonda en çok kullanılan modellerin boncuklu ve fiyonklu iğne oyaları olduğunu belirtmek gerekli. Özellikle boncuklu oyalarda, yazmanın renklerine göre boncuğun rengi ve boyutu seçilmelidir. Seçilen boncuklar iğne oyaları ile birleştirilerek, yazma kenarlarına dikilir. İğne oyası ile yapılan oyalar, uzun zaman almaktadırlar. Ancak ortaya çıkan oya stili oldukça şık ve etkileyici modellerden oluşur.

Sonuç olarak yazmalarda daha çok siyah ve beyaz renkler daha zarif dururlar. Eğer düz renkte yazmalarınız varsa, daha hareketli iğne oyası modellerini tercih etmeniz önerilir. Bu hareketli modeller ile düz renk yazmalarınız daha şık ve ilgi çekici gözükecektir. Daha asil bir tarz isterseniz, fiyonk modelini deneyebilirsiniz. Oldukça zor olan ve çengelli iğne ile yapılan fiyonk oyalar ile hem yazmalarınıza hem de tarzınıza farklılık katmış olacaksınız.

 Yazma Örgüsü Resimleri

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş
loading...

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık