Yemeniye Boncuk Nasıl Dizilir

Yemeniye Boncuk Nasıl Dizilir

 

yemeniye-boncuk-nasil-dizilir

Severek yaptığımız yazma kenarları modellerinde bizi en çok uğraştıran kısım yemeniye boncuk takma işlemidir. Burada kural diğerlerine nazaran farklıdır. Bir sıra atlatıldığında ya da yanlış yapıldığında en baştan sökme ihtiyacında bulunabiliriz. Bütün bunların yaşanmaması için öncelikle dikkat etmek, işi kurallarınca yapmasını öğrenmek gerekir. Yemeniye boncuk diziliminden önce seçeceğimiz yemenin boncuk ile eş değerde olması o uyumu yakalaması gerekir. Alakasız renkler ile yapılan yemeni örgü modellerinde ortada renk sırıtacak, boncuklar yerine oturmayacaktır.

Boncuk kullanımında ağır olan cam şeklinde boncuklar yemeniyi fazlası ile ağırlaştıracak özelliğini kaybetmesine neden olacaktır. Bunun için alacağınız boncukların gösterişli fakat daha hafif olması gerekmektedir. Yemeniye boncuk nasıl dizilir şimdi sizlere bunu anlatacağız. Yemeni de bizden istenilen gerekli malzemeler, yemeni, boncuk ve tığdır. Bu üç malzemeden biri eksik olursa istediğiniz işlemi gerçekleştiremezsiniz. Yapma işlemine başladıysanız öncelikle tülbendin dört kenarından ip çekerek başlayın. Yapacağınız modeli belirledikten sonra tığ yardımı ile zincirlerle ya da sık iğneler yapın. Zincir uzunluğunuz kafanıza göre ayarladıktan sonra bu işlemi büzdüre büzdüre yapıyorsunuz. Her desende iki uç ile birleştirip büzdükten sonra, birleştirdiğiniz uçlardan boncuk dizimini gerçekleştiriyorsunuz. Bunu sırası ile yaptığınızda yapacağınız modeli kafanızda belirlediğinizde ortaya boncuk dizimi ile şahane bir model çıkacaktır. Yapacağınız yemende aslında en önemli detay kafanızda oluşturduğunuz modeli sıralama yapmak her bir desende iki ucu kıvırarak arasına boncuk atmaktır.

İşlem kolay ve pratiktir. Zaten hobi olarak eğer bu işlere eliniz yatkın ise kesinlikle siz bu konuda zorlanmayacak, ortaya şahane eserler çıkartmayı başaracaksınız. Yemeni de boncuk diziminin kurallarını sizler ile paylaştık, dileriz sizlerde bu kuralı gereğince yapar yazma kenarlarında süslemeleri en iyi şekilde sağlarsınız. Ev hanımlarının en çok tercih ettiği hobi örgü işlerdir.

Yemeniye Boncuk Nasıl Dizilir Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş
loading...

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık