Zarafetin Simgesi Dantel Sehpa Takımı

Zarafetin Simgesi Dantel Sehpa Takımı

zerafetin-simgesi-dantel-sehpa-takimi

Annenizin çeyiz sandığına hiç baktınız mı? Eskiden, yani her şey bu kadar hazıra dökülmediği zamanlarda televizyonun üzerinden tutun da klozet kapağına varana kadar her yere bir dantel parçası serilirdi. O zamanlar kız çocukları çok okutulmaz, dantel örermiş kocaya varırken rezil olmasın diye. Annem böyle söylemişti. Allahtan ana babalarımız modern çağa ayak uyduruyor da kız çocuklarını artık okutuyor. Peki, onların yerine çeyizleri kim düzüyor? Tabi ki cefakar anneler.Zarafetin Simgesi Dantel Sehpa Takımı İşte bu sehpa takımı da benim annemden siz değerli okurlara şık ve zarif bir dantel örneği. Malzeme olarak 60 numara dantel ipi ve 21 numara tığ gerekiyor.

zerafetin-simgesi-dantel-sehpa-takimi-1

Küçük Sehpa Örtüsünün Yapılışı Küçük sehpa örtüsünün yapılışı ortadan başlıyor. Dört zincir çektikten sonra zincirin içine dört tane tırabzan yapılır. Tırabzanların etrafı 8 tane kafes ile doldurulur. Sonra o kafeslerin de üzerleri dörder tane tırabzan ile doldurulur. Fakat köşelere gelindiğinde üçer zincir çekilerek bırakılır. Daha sonra köşeye çektiğimiz zincirlerin üzerlerine yaprak oluşturarak devam edeceğiz. Kafesleri doldurduktan sonra ilk köşeye çektiğimiz üç zincirin üzerine üç tırabzan iki zincir üç tırabzan yapılacak. Arkasından tekrar üç kafes ve köşeye üç tırabzan iki zincir üç tırabzan yapılır. Bütün kafes ve köşeler bu şekilde tamamlandıktan sonra resimde görüldüğü şekilde yapraklar yapılarak orta kısımdaki çiçek bitirilir. Daha sonra üzerine dört sıra kafes yaparak devam edilir.

zerafetin-simgesi-dantel-sehpa-takimi-

Zarafetin Simgesi Dantel Sehpa Takımının Kafes kısmı bittiğinde aynı ortaya yapılan çiçekler bu sefer yaprağının ucundan başlanarak yapılır. En son kenara gelindiğinde bütün kafesler tırabzan ile doldurularak sehpa örtüsü tamamlanır. Büyük Sehpanın Yapılışı Büyük sehpanın yapılışı için küçük sehpada başladığımız örneği devam ettiriyoruz. Ortasından başladığımız küçük bir sehpayı bitirdikten sonra kenar kısmına geldiğimizde tırabzanları doldurmadan diğer kısma geçerek devam ediyoruz. Burada dikkat etmeniz gereken tek husus kenar kısımlara geldiğinizde çiçeklerin etrafına göre eksiltme işlemleri yapmaktır.

zerafetin-simgesi-dantel-sehpa-takimi-gullu

Dört tane küçük peçete büyüklüğü tamamlandıktan sonra büyük sehpa ya da yemek masası dantelini bitirdiniz demektir. Artık etrafını tamamlayabilirsiniz. En son küçük peçetede olduğu gibi kenarları komple tırabzan ile doldurarak dantelinizi örmeyi bitirebilirsiniz. Zarafetin Simgesi Dantel Sehpa Takımı dantellerinizin daha parlak ve düzgün durmasını istiyorsanız sentetik ipler kullanarak da örme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Böylece ütülendiklerinde daha düzgün dururlar ve pamuk ipliğe göre daha dayanıklı olduklarından ağartıcı temizleyicilerin içinde çürüme oranları daha düşüktür.

zerafetin-simgesi-dantel-sehpa-takimi-motifli

Bu takımı başka ne için kullanabilirsiniz? Yatak odası takımı olarak kullanabilirsiniz. Büyük parçayı şifonyerin üzerine üçlü olarak örüp, küçük peçeteleri yine küçük yaparak iki küçük komodinin üzerine koyabilirsiniz. Son derece şık ve zarif görünecektir. Ayrıca son çıkan dantel modasına göre rengini illa ki beyaz yapmanıza gerek yok. Pembe, mavi ve sarı gibi farklı renk seçenekleri ile de son derece hoş olacak bu takımı kızınızın, oğlunuzun çeyizine koyun. Dantel çeyiz sandığının en eski geçmişine sahip geleneksel hareketidir. Bu geleneği devam ettirmek için evlatlarınızın evleri için siz de birer tane dantel işi yapmalısınız. En azından bir çarşaf takımı veya bir küstüm yastık takımı gayet anlamlı olacaktır.

Zarafetin Simgesi Dantel Sehpa Takımı Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş
loading...

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık